Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete (H18)

A Fejér megyei Koronázó város egyetlen díszmadaras tömörülése havonkénti gyűlésekkel, meghívott előadókkal, kirándulásokkal

https://www.feol.hu/helyi-kozelet/2024/11/feol-podcast-vendegunk-albert-balazs-papagaj-tenyeszto?fbclid=IwY2xjawGu7KhleHRuA2FlbQIxMQABHRu9gAK5cwLiZAq7ZvqQNzxFY0hfm0o9t1KnMOdg1sB8ZpAOIv6Pr4Jr-A_aem_gl-kdzUw-L_loI-i7mHIIg

 

https://www.feol.hu/helyi-kozelet/2024/10/nemzetkozi-kiallitasok

 

Komoly tudás birtokában a tenyésztő

 

Nemzetközi kiállítások és versenyek sikeres résztvevői

Már nemcsak hobbi, életforma is a kis madarakkal való foglalatosság a nemzetközileg is sikeres tenyésztő életében.

Cecén élő Albert Balázsban már gyerekként kialakult az állatok iránti szeretet, és 11 éves kora óta előszeretettel foglalkozik főleg a madarak életével, illetve gondoskodik róluk, ha teheti. Az első galambok után leginkább a papagájok kerültek hozzá közel, s a kedves kis madarakkal azóta már nemzetközi szinten is sikeres tenyésztővé lett: eredményes szereplője a hazai és a világversenyeknek is. Természetesen örömmel beszélgettünk a lelkes tenyésztővel. 

Miért éppen a papagájokat választottad? 

− 2015-ben léptem be a Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesületének soraiba, ott ismerkedtem meg egy simontornyai tenyésztő házaspárral, tőlük vettem az első pár rózsásfejű törpepapagájt. Elkezdtem komolyabban is olvasni a fajta után, s egyre több érdekességre bukkantam: például, hogy sok szín és színmutáció létezik belőlük. Később, a bátyám segítségével megépült az első röptetőm is. 

Komoly külföldi kapcsolatokat is sikerült kialakítanod, ha jól tudom.

− Igen, 2020-ban ismerkedtem meg Bartalos Gáborral, a Szlovákiában, Nádszegen élő törpepapagáj-tenyésztővel, aki egyébként a cseh Agapornis Club tagja. Az ő biztatására 2021 őszén küldtem ki madarakat, de szembesülnöm kellett azzal, hogy a külföldi tenyésztőtársak madarai sokkal szebbek és jóval nagyobbak. Így újra Gábort kértem meg, hogy segítsen beszerezni nekem jobb „minőségű” madarakat. Ennek eredményeként 2022-ben került hozzám az első pár standard rózsásfejű törpepapagáj. Az internet világának köszönhetően pedig ma már Hollandiából, Belgiumból, Olaszországból is sikerült beszereznem madarakat, amiket elkezdtem tenyészteni is. 

Úgy tudom, ezek után szép eredményeket sikerült elérned a madaraiddal.

− 2021 novemberében kikelt az első négy egyed standard rózsásfejű fiókám, sikeres gyűrűzés után sikerült őket felnevelni. Ez nagy öröm volt számomra, és 2022 őszén már vihettem is a madarakat a kiállításokra. Magyar kiállításokon sikerült magyar bajnoki címet szereznem. 2023 őszén kiutaztunk a Cseh Brnóba, az Agapornis-kiállításra, ahol korábban már jártak a régi madaraim, de erre az alkalomra a standard madaraimat vittem, és nagy meglepetésemre elég jó pontszámokat kaptak. A következő megmérettetés a Pannónia kupa volt Budapesten, ahol szép eredményeket zártam, több madaram több színben magyar bajnok lett. Ezután Küzmös Csaba biztatásra a spanyolországi világbajnokságra öt madarat küldtem, és meglepetésemre kettő kategóriában harmadik helyezést értünk el. 

Mit vizsgálnak elsősorban az egyes versenyeken vagy éppen a kiállításon? 

− Ami a legfontosabb, az a tollazat, testtartás, a magatartás és hogy minél közelebb legyen a madár a standard leíráshoz. Természetesen tökéletes, úgymond 100 pontos madár nincsen, de 93-94 pont már nagyon jónak számít. Nekem van 93 pontos madaram, és erre nagyon büszke vagyok! Egyébként a rózsásfejű törpepapagájoknak az alapszínük a vadszínű zöld, és 16-17 centiméter hosszúak.

Ha jól tudom, már klubformában is működtök.

− Így van, a klub 2023-ban alakult meg, és azért jött létre, hogy összefogjuk a Magyarországon tevékenykedő törpepapagáj-tenyésztőket s így tegyünk a minőségi felelős madártartásért. 

Milyen versenyekre készültök a jövőben?

− A tervek között szerepel november második hétvégéjén a Pannónia Kupa magyar bajnokság, jövőre pedig a világbajnokság Portugáliában. Nagy célom, hogy minél jobb minőségű madaraim legyenek, hogy megállják a helyüket a versenyeken és minél jobb eredményekkel végezzenek.

 

2024.szeptember 28-29.

Madárkaleidoszkóp

 

Díszmadár-kiállítás és -vásár zajlik két napon át

angry1.jpg

Szeptember utolsó hétvégéjén különleges eseményre hívott mindenkit a Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete. A 300 egyedből álló díszmadár-kiállításon, illetve -vásáron 26 tenyésztő mutatta be legszebb vagy éppen legkülönlegesebb madarait. A kiállításon bírálat is zajlott, ahol az ítészek minden fontos paramétert sorra vettek és pontoztak.

Székesfehérváron, a VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Házban díszmadár-kiállításra és az ahhoz kapcsolódó vásárra csábította az érdeklődőket a Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete.

Kígyó volt a díszmadár-kiállítás termében

A Lövölde utca 46. szám felőli bejárat ajtaját átlépve 300 madár várta a látogatókat, egyedül, párosával vagy éppen kisebb rajokban a kalitkákban az apró pintyektől egészen a legnagyobb méretű arapapagájig. Lehetőség nyílt fotózkodni a papagájok egyik legnagyobb fajtájával, és a madarak egyik nagy ellensége is megjelent a rendezvényen, ugyanis egy kígyó is állandó résztvevője az évente megrendezett kiállításnak. Az óriáskígyót etetni nem lehetett, különösen nem madarakkal, de simogatni annál inkább, mármint annak, aki ezt vállalta.

A hűvösebbre forduló, esős hétvégén kiváló program egy ilyen kiállítás a családok számára, de hogy mit is lehet egy ilyen eseményen látni, azt a Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesületének titkára mondta el.

Tiszteletét tette a mozicsillag, a vörös kardinális

angry2.jpg

– Szombat és vasárnap vagyunk nyitva és öt földrész madaraival találkozhatnak azok, akik ellátogatnak hozzánk. Vannak itt olyan, nagy színvonalon tenyészett madarak, amelyek az egész országban is csak kevés helyen fellelhetők. A papagájok, az egzóták, a pintyek, a kanárik, ezek mind-mind felsorakoztak. Vannak itt olyan fajták, amelyek könnyedén tarthatók kezdő madarászok számára is, mert nincsenek túl nagy elvárásaik, bár természetesen minden madárnak meg kell adni azt, amit igényel. Ilyen a zebrapinty, a hullámos papagáj, és ha valaki beleszeret ebbe a szép hobbiba, akkor onnantól kezdve lehet igényesebb madarak tartásával is foglalkozni – mondta Antal István, aki nem kis büszkeséggel mutatta meg azt a saját tenyésztésű vörös kardinális fiókát, mely sokaknak lehet ismerős, ugyanis az Angry Birds rajzfilm főszereplőjének élő megtestesítője.

A díszmadarak öszvére az egyik legszínesebb

De a 26 tenyésztő bemutatott a háromszáz madár között olyat is, amely két különböző faj hibridje. Mint megtudtuk, olyan, mint az öszvér, vagyis szaporodásra már nem képes egyed, viszont az eredmény gyönyörű, mivel a hím és a tojó minden szépsége egy madárban koncentrálódik. A kalitkákban különböző papagájfajokat láthattak az érdeklődők, köztük olyanokat is, amelyeket nagyon nehéz tenyészteni.

– A madarak értékmérője az, hogy a tenyésztés során milyen kihívásokat állítanak a tenyésztő felé. Azt szoktam mondani, hogy ez az állattenyésztésnek egyfajta művészete is, hiszen olyan színeket tenyésztünk ki, amelyek a vad alaktól teljesen eltérnek. Jó példa erre a kanári. Valaha a Kanári-szigeteken élő vad kanáriból tenyészették ki a mai kanárikat, ám közben három irányba is halad a nemesítés, hiszen vannak szín- és alakkanárik, sőt, vannak énekes kanárik is – sorolta Antal István.

Egy madár felelős állattartásra neveli a gyerekeket

A Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete titkárától azt is kérdeztük, kiket várnak a kiállításra, illetve hogy mennyire érdeklődőek a gyerekek, a fiatalok.

– Nagyon bízunk abban, hogy a fiataloknak és az idősebbeknek egyaránt egy kis színt tudunk vinni az életébe ezzel a seregszemlével. Ugyanakkor sajnálatos módon a fiatalokat nem nagyon érdeklik az ilyen dolgok, pontosabban szinte semmi, aminek nincsen képernyője, pedig nagyon fontos lenne a gyerekeknek egy ilyen hobbi. Felelősségtudatra nevelné őket, hiszen a felelős állattartás lényege, hogy az általunk tartott állat egy élőlény, amit nem szabad elhanyagolni, amit mindennap etetni, itatni, gondozni kell.

 

https://www.feol.hu/helyi-kozelet/2024/09/diszmadar-kiallitas-es-vasar-zajlik-ket-napon-at

 

 

2022. augusztus 29.

https://www.feol.hu/helyi-kozelet/2022/08/negy-foldresz-madarai-fehervaron-kepgaleria?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=feol&fbclid=IwAR2jQA60_kfRGQPT30bZyKK3K7UbXYLSw9CohHVF2vz1vYkONLebr0QFjqk

 

Foci és fagyi...

https://www.feol.hu/helyi-eletstilus/2022/07/jo-erzeke-van-a-gombokhoz-a-velencei-fagyiarusnak

 

Egyesületünk XVIII. díszmadárkiállításáról a következő cikk jelent + a Fejér Megyei Hírlap interNETes elérhetőségén (www.feol.hu), 2012. szeptember 01-én, szombaton, Gábor Gina újságírónő "tollából", pontosabban klaviatúrájának jóvoltából. A cikkhez a fotókat Nagy Norbert készítette.

Országos díszmadár kiállítás a Vörösmarty művelődési házban

 

Székesfehérvár - Óriási hangzavar – hol finom csivitelés, hol pedig fülsiketítő rikkantás – fogadta a látogatókat szombaton a székesfehérvári VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház termeiben. A Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete az idén is bemutatót rendezett, amelyre az ország minden tájáról érkeztek kiállítók, hogy a szakmabeliek és a nagyközönség egyaránt láthassa, miféle tollas szépségek születnek a hazai díszmadártenyésztőknél. A kiállítás két napig tart: még vasárnap is várják a látogatókat, egészen este fél hatig…

 

Évről évre azért, szeptemberben rendezik meg ezt a bemutatót, mert a madarak ilyenkor már túlestek a vedlésen, és készülődnek az új költésre: így aztán a legszebb pompájukban láthatjuk a színes kis jószágokat – tudtuk meg Körvélyesi Ferenctől, a fehérvári egyesület elnökétől. Ez az országos találkozó egyfelől szakmai megmérettetés, hiszen a zsűri fajtánként  megválasztja a legszebb madarakat, ugyanakkor pedig az ismeretterjesztés szándéka is vezérli az egyesületet.  Elvégre a nagyközönség is láthatja, hányféle csivitelő, szépséges szárnyast lehet akár otthon is nevelni, ha azt szeretnénk, hogy a természettel egy kicsit szorosabb kapcsolatunk legyen.

 

- Már egy 7-8 éves gyerek is próbálkozhat egy zebrapinty pár  tartásával, de választhatja a hullámos papagájt is  – mondta Körtélyesi Ferenc. – A zebrapinty elbűvölő, színes madárka. Általában egy hímet és egy tojót  érdemes belőlük beszerezni, mert együtt jól megvannak. Ráadásul könnyű számukra fészkelőhelyet is kialakítani a kalitkában. A szaporulatot pedig általában szívesen átveszik a kereskedések. A gyerekeket mindez felelősségre neveli, hiszen gondoskodniuk kell a parányi, kedves élőlényről: a zebrapinty párnak  mindig elegendő mag és víz kell, cserébe pedig a szemünk előtt költik ki és nevelik fel  a pici pintyeket – óriási élmény ez,  egy apró madárpár behozza a lakásba a természetet… A hullámos papagájt is egyszerű tartani:  ráadásul még egy-két egyszerű szóra is meg lehet tanítani.

A profi, gyakorlott madarászok persze több törődést, nagyobb gondoskodást  igénylő fajtákat is nevelnek, és különféle kereszteződéseket is létrehoznak, a tenyésztés során egy –egy madárfajtának újabb és újabb különleges színváltozatai alakulnak ki.

 

Fotó: Nagy Norbert


A bemutatón külön csoportban láthatjuk a legkülönbözőbb díszpinty-féléket: a már említett zebrapinty mellett a csodálatos színekben (lilában, sárgában, kékben) pompázó, Ausztráliából származó gould-amandinában, a gyémánt pintyben vagy a tűz pintyben  egyaránt gyönyörködhetünk.

Egy másik részlegben csodálatos kanárikon akad meg a szemünk: ezek kalauzunk, Körtélyesi Ferenc kedvencei. Ő  és a családja is madárdalra, a kanárik énekére ébred reggelente… Körtélyesi Ferenc főleg a különféle színváltozatú kanárik szerelmese, tenyésztője: mert téved, aki azt hiszi, a kanári csak sárga lehet… A bemutatón a kanárik különféle alakváltozataira is rácsodálkozhatunk (akad madárbarát, aki ezeket tenyészti):  az egyik jószág például mulatságos bubifrizurát visel. De persze, a madarászok harmadik része a legszebb énekű egyedek kedvelője: azokat tenyésztik tovább, amelyek csodálatosan dalolnak.

Fotó: Nagy Norbert


 Minden bemutatón nagyon népszerűek a színpompás papagájok is: gyönyörködhetünk kis-sándor papagájban,  királypapagájban,  de van közöttük amazon, hegyi, rozella fajta egyaránt: rikoltozásuk messzire hallatszik, színes tollazatuk lenyűgöző.   Pennant-papagájt láttunk  citromsárga gúnyában és vörös-kék tollazatban egyaránt. A bemutató egyik különlegességét Molnár István hozta Fertőrákosról: az Új-Guineából  származó fehér farkcsíkú lórit ő kezdte el először tenyészteni hazánkban. A madara nagyon szelíd, pelyhes kora óta neveli… Különösen tetszetősek az egészen nagy madarak: a kék-sárga arapapagáj pár hatalmas mérete, jókora, erős csőre tiszteletet parancsoló. Magunk egy jákó papagájjal igyekeztünk némi kapcsolatot teremteni, hátha szóra bírjuk: ez ugyanis a legjobb hangutánzó madarak egyike.

 

Fotó: Nagy Norbert


Aki egy nagyméretű jó hangutánzó  papagájra áhítozik, annak Körtvélyesi Ferenc azt ajánlja, tenyésztőtől vásároljon egészen fiatal madarat, és szoktassa kézhez. Viszont ne felejtsük, mindez óriási felelősség! A kézhez szoktatott, egyedüli madárként tartott   nagy papagájokban igen erős kötődés alakulhat ki a gazdájához. Sokat kell vele törődni, nem szereti a magányt: a választásunk  hosszútávra szól, hiszen az efféle madarak 30-50 évig is elélnek. Viszont némelyik – ha foglalkoznak vele – sok szót megtanul. A legtöbbjük   nagy huncut: pontosan tudja utánozni a telefoncsörgést, a csengőszót, de még a jó fülű kutyát is megtéveszti. Sok eb rohangál kétségbeesve otthon: hallja a füttyjelet, amivel a gazdája szokta hívni, de a gazdának nyoma sincs – nem veszi észre, hogy csak a kalitkájában „trónoló” papagáj szórakozik vele…

 

Forrás:

http://fmh.hu/cimlapon/20120901_diszmadarkiallitas?s=rel

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 42
Tegnapi: 36
Heti: 532
Havi: 1 754
Össz.: 326 621

Látogatottság növelés
Oldal: Rólunk írták...
Díszmadárbarátok Székesfehérvári Egyesülete (H18) - © 2008 - 2024 - fehervarmadar.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »